2.5. Výuka tabulkového procesoru v GC

Jak k tomu vůbec došlo

    Do minulého roku jsme vyučovali na programu MS Excel, který se stal symbolem tabulkového procesoru. Žákům poskytoval relativně pohodlné a plně počeštěné prostředí. S nutností upgradovat systém z Windows XP jsme řešili mimo jiné budoucí kancelářský balík. Cenová politika Microsoftu nás dovedla nejprve k Libre Office (jde v terminologii a ikonách svou cestou, čímž zbytečně mate), později k Open Office. Ani jeden z kancelářských balíků nebyl schopen Microsoftí balík plně nahradit.

Tabulky Google v praxi

 
   
Google Drive v sobě má po celou dobu své existence integrován jednodušší tabulkový procesor. Jeho použitelnost s postupem času rostla a tak je dnes velmi dobře použitelným pro výuku práce s tabulkami. 
    Plnou náhradu nemůžeme hledat ani u Tabulek Google. Ty ale umožňují jednoduchou a logicky intuitivní práci se základními funkcemi, které jste zvyklí používat. Navíc způsobem, na který jste zvyklí. Tyto funkce navíc dopravíte pomocí účtu Google až do domovů vašich žáků.

Výhody výuky přes Google Classroom

    Na jednotlivá témata jsem pro Google Classroom připravil s nastavením Každý žák obdrží kopii. Ta se spuštěním aplikace sama podepíše a po odevzdání vloží do mé složky na Google Drive (nebo v Classroom). Každý má shodné startovací podmínky a není schopen si úplně jednoduše např. zapnout práci svých spolužáků, kterou by jen zkopíroval. Pokud v průběhu práce dojde k nějaké chybě, není nejmenší problém. Pomocí tlačítka Zobrazit historii verzí vrátíte žáka před chybu. Pokud žák práci nestihne v čase vymezeném hodinou, můžete mu práci jednoduše posunutím termínu umožnit dopracovat doma.

Kde jsem narazil?

  • výpadek internetu - máte smůlu
  • ohraničení - nenastavíte tloušťku ohraničení a nepohrajete si s ním tak jako MS Excel, více jsem tedy pracoval s výplní buněk
  • funkce - na základní máte tlačítko (suma, počet, průměr, minimum, maximum), jinak musíte znát přesnou anglickou syntaxi
Comments